NA CZASIE – Wierzby ozdobne

NA CZASIE – Wierzby ozdobne

WIERZBY – piękne i pożyteczne

Wierzby to drzewa, krzewy bądź krzewinki cenione za walory dekoracyjne. Mają ciekawe kształty, ozdobne listki i pędy o różnych kolorach oraz puszyste bazie. Stosowane są jako element ozdobny w ogrodach oraz we florystyce. Dodatkowo sadzenie ich jest pożyteczne dla świata przyrody, ponieważ urocze ‘kotki’ są źródłem pyłku oraz nektaru. Korzyścią jest również możliwość wykorzystania wierzb jako biologiczne oczyszczalnie wody i ścieków, gdyż pochłaniają metale ciężkie: ołów i kadm.

 

W naszych sklepach (w Łodzi przy ul.Retkńskiej 39 oraz w Sosnowcu 35 k. Strykowa) dostępne są różnorodne gatunki i odmiany wierzb:

 

Salix melanostachys ‘Kurome’

Wierzba smukłoszyjkowa ‘Kurome’ słynie z pojawiających się w kwietniu kruczoczarnych bazi. W miarę rozwoju bazie zmieniają swoją barwę na czerwonozłocistą. Jest pożyteczna dla pszczelarzy, ponieważ jest rośliną która dostarcza pyłku oraz nektaru. Miniaturowa odmiana o krzaczastym pokroju dorasta do 1-1,5 metra wysokości, dzięki czemu nadaje się również do małych ogrodów. Świetnie prezentuje się także w pojemnikach na tarasach i balkonach. Najlepszym stanowiskiem dla tej rośliny jest miejsce słoneczne, ale toleruje również półcień oraz gorsze warunki glebowe. Jest całkowicie mrozoodporna. Wymaga silnego przycinania po przekwitnięciu.

Salix caprea ‘Kilmarnock’

Wierzba iwa ‘Kilmarnock’ to dekoracyjne drzewko z małą parasolowatą koroną i pędami zwisającymi do ziemi. To jedna z najwcześniej kwitnących wierzb w Polsce. Bazie zwykle pojawiają się już w marcu. Zdarza się nawet, że wystarczy kilkudniowy okres dodatnich temperatur w lutym, by z pąków wyłoniły się srebrzysto-białe, puszyste kwiatostany. W trakcie kwitnienia stanowi ważny pożytek dla pszczół. Wierzba iwa wymaga zasobnej w  wodę gleby oraz słonecznego stanowiska. Odmiana ‘Kilmarnock’ jest bardzo odporna na zanieczyszczenia powietrza oraz na mróz. Silne wiosenne cięcie, przeprowadzone tuż po kwitnieniu, odmładza roślinę i pozwala utrzymać parasolowaty pokrój. Zabieg przycinania powoduje pojawienie się długich pędów, które obficie zakwitają przyszłej wiosny. Dobrze prezentuje się sadzona w miejscach wyeksponowanych – w pojemnikach, nad wodą, jako soliter.

Salix integra ‘Hakuro-Nishiki’

Wierzba całolistna ‘Hakuro-Nishiki’ jest silnie rosnącym krzewem o kulistym pokroju, często w wersji szczepionej na pniu. Tworzy kulistą koronę, która dorasta do 3 metrów średnicy. Głównym atrybutem rośliny jest trójkolorowe wybarwienie liści – najstarsze są zielone, a młodsze białoróżowe – daje to imponujący efekt kolorystyczny. Wierzbę należy ciąć, aby utrzymywała efektowne wybarwienie i miała gęstą koronę. Dla prawidłowego wybarwienia się liści niezbędne jest również w pełni nasłonecznione stanowisko. Krzew może rosnąć na każdym typie gleby, jednak wymaga zachowania wilgotności podłoża – nie lubi być przesuszany. Odmiana jest całkowicie mrozoodporna, ale młode egzemplarze szczepione na pniu warto osłonić w miejscu szczepienia przez pierwsze 2-3 lata uprawy. ‘Hakuro-Nishiki’ dzięki ładnemu wybarwieniu i kulistemu pokrojowi doskonale prezentuje się jako soliter lub element większej kompozycji wielogatunkowej. Zanim pojawią się liście – w marcu oraz kwietniu – roślina jest gęsto obsypana baziami, będącymi źródłem pyłku oraz nektaru – roślina miododajna.

Salix integra ‘Flamingo’

Wierzba całolistna ‘Flamingo’ to krzew lub drzewko zachwycające dekoracyjnym różowo-biało-zielonym ubarwieniem liści, podobnym do ‘Hakuro-Nishiki’, ale o słabszej sile wzrostu. Starsze liście ‘Flamingo’ są nakrapiane (jasnozielone i białe), a nowe liście mają różową barwę. Dodatkowym atutem jest czerwone ubarwienie nowych pędów, które pięknie wyglądają szczególnie wiosną, gdy obsypane są baziami. Dla osiągnięcia najlepszego koloru, zarówno liści jak i pędów, zaleca się częste przycinanie, sadzenie w pełnym słońcu oraz nawożenie. Jak każda wierzba nie lubi przesuszania – należy pamiętać by gleba była stale wilgotna. W ostre zimy należy osłaniać niezdrewniałe pędy, ponieważ są podatne na przemarzanie. Najlepiej przycinać ją kilkukrotnie w ciągu roku: wczesną wiosną, późną wiosną/wczesnym latem oraz późnym latem. Podstawowe cięcie należy wykonać po kwitnieniu, które przypada w marcu lub kwietniu.

Salix ‘Curly Locks’

Wierzba iwa ‘Curly Locks’ to niewymagający krzew, polecany do każdego ogrodu. Efektowną ozdobę stanowią jej oryginalne pokręcone pędy, zwisające do ziemi. Ta cecha sprawia, że roślina jest atrakcyjna o każdej porze roku. W marcu, przed wypuszczeniem liści na pędach pojawiają się liczne początkowo srebrne, później intensywnie żółte bazie dorastające do 4cm długości – wprowadzają radosny kolor do jeszcze uśpionego po zimie ogrodu. Wczesną wiosną roślina zaczyna wypuszczać soczysto-zielone liście. Latem ‘Curly Locks’ jest obsypana licznymi, ciemnozielonymi, matowymi liśćmi, które od spodu pokryte są srebrzystym kutnerem. Jesienią roślina wybarwia się na ciepły, żółty kolor. Zimą w pełnej okazałości zostają uwydatnione piękne spiralne pędy, fenomenalnie wyglądające oblodzone lub pokryte śniegiem. Wymaga dużej ilości światła słonecznego i wilgoci. Po przekwitnięciu roślinę należy przyciąć, by zmusić ją do wypuszczenia młodych pędów. Jest tolerancyjna względem rodzaju gleby i mrozoodporna. Roślina miododajna.

Salix Arbuscula

Wierzba skandynawska to wolno-rosnąca, karłowa wierzba o zwisających, silnie rozgałęzionych pędach. Gałązki są gęsto obsypane niedużymi, błyszczącymi liśćmi. Równocześnie z rozwojem liści, w maju, pojawiają się bazie. Nierozwinięte ‘kotki’ są srebrzysto-omszone z różowym odcieniem. Rozwinięte kwiatostany są złocisto-żółte, pyłko- i nektarodajne. Wierzba o przeciętnych wymaganiach glebowych i klimatycznych, lubi słońce oraz wilgotne podłoże. Ze względu na niewielkie rozmiary jest idealnym rozwiązaniem do małych ogrodów oraz do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Salix repens ‘Iona’

Wierzba płożąca ‘Iona’ to miniaturowa wierzba o ciekawym kształcie korony, który nadają gęste, zwisające pędy. Gatunek o ciemnozielonych, błyszczących liściach. Ozdobna z dużych, szaro-srebrzystych, licznych bazi pojawiających się pod koniec kwietnia. To roślina o powolnym wzroście. Toleruje każdą glebę, która jest wilgotna, żyzna o zasadowym lub obojętnym odczynie. Preferuje stanowisko słoneczne. Wymaga corocznego cięcia w okresie po przekwitnięciu. Jest mrozoodporna. Malowniczo wygląda sadzona w pobliżu zbiorników wodnych, na skalniakach lub w pojemnikach jako ozdoba balkonów i tarasów.

Salix subopposita

Wierzba dalekowschodnia to miniaturowa wierzba o kulistym, gęstym pokroju korony. Liczne, cienkie, wzniesione pędy są obsypane niebieskawo-zielonymi liśćmi. W kwietniu małe, srebrzyste ‘kotki’ wolno rozwijają się w złotożółte kwiatostany. Delikatne, równe bazie pojawiają się w dużych ilościach i wyglądają bardzo atrakcyjnie na zgrabnych pędach. Krzew jest niewymagający, potrzebujący do bujnego rozwoju dużo wody i światła. Jest bardzo odporny na zanieczyszczenia powietrza, dobrze rośnie w okręgach przemysłowych i miastach. Tolerancyjny na mróz – nie wymaga zabezpieczeń na zimę. W ramach pielęgnacji zaleca się skracanie pędów po kwitnieniu – w ten sposób roślina pięknie się zagęści.

Salix udensis ‘Sekka’

Wierzba sachalińska ‘Sekka’ tworzy zaokrąglony krzew dorastający do około 2-3 metrów wysokości i około 3 metrów szerokości. Największą ozdobą rośliny są staśmione pędy. Pędy te są niezwykłe, czerwonawe, niesymetrycznie rozgałęzione, taśmowo spłaszczone i skręcone na końcach – szczególnie dekoracyjne zimą. Wiosną, na przełomie marca i kwietnia przed rozwojem liści na pędach pojawiają się srebrzysto-białe bazie. ‘Kotki’ są duże i stopniowo obsypują się złocistym pyłkiem, który stanowi jedno z pierwszych źródeł  pokarmu dla pszczół. Kwiaty wierzby sachalińskiej są bardzo miododajne. ‘Sekka’ preferuje stanowiska wilgotne, nie przeszkadza jej okresowe zalewanie. Lubi miejsca ciepłe, nasłonecznione, ale może rosnąć również w półcieniu. Roślina całkowicie mrozoodporna. Często cięta lepiej uwydatnia swoje piękne, osobliwe pędy. Ze względu na ich wyjątkowość jest polecana do aranżacji ogrodowych w stylu japońskim oraz uwielbiana jest przez florystów do tworzenia efektownych kompozycji.

Salix repens ‘Argentea’

Wierzba płożąca ‘Argentea’ to roślina o pędach gęsto obsypanych srebrzysto-niebieskawymi błyszczącymi liśćmi pokrytymi kutnerem, które stanowią jej główną ozdobę. Walor dekoracyjny nadają również efektowne kwiatostany – bazie koloru żółtego, rozkwitające w kwietniu. Odmiana tolerancyjna na upał i mocne wiatry. Odporna na niskie temperatury. Roślina miododajna. Zaleca się mocne cięcie po przekwitnięciu w celu lepszego rozrostu. Doskonale prezentuje się w ogrodach, a także w pojemnikach na tarasach i balkonach.

Salix cinera ‘Tricolor’

Wierzba szara ‘Tricolor’ to kolejna z wierzb o ozdobnych, zmieniających kolor liściach. Każdy listek rośliny tworzy barwną mozaikę: biało-zieloną lub nawet biało-zielono-różową. ‘Tricolor’ jest mocno rosnącym krzewem o wzniesionych pędach. Dorasta do 2-3 metrów wysokości i 3-5 metrów szerokości. Przybiera kształt kulisty. Lubi przycinanie, które jest zalecane co najmniej 2 razy do roku. Z powodzeniem znosi różne warunki, chociaż najbujniej rośnie na stanowiskach słonecznych i wilgotnych . Dzięki dużemu dostępowi do światła jej liście będą się ładnie wybarwiały. Polecana jest do tworzenia kontrastowych kompozycji z innymi roślinami o ciemniejszych liściach. Jest wysoce mrozoodporna.

Salix gracilistyla ‘Mount Aso’

Wierzba smukłoszyjkowa ‘Mount Aso’ pochodzi z Japonii, została znaleziona na zboczu najwyższego aktywnego wulkanu w tym kraju – góry Aso. Jest łatwa w uprawie, odporna na mróz i niewymagająca pod wglądem podłoża. Cechują ją puszyste czerwono-różowe kwiatostany, które zaskakują swoją obecnością już w lutym. Bazie gęsto obsypują gałązki i wyróżniają się wśród zimowego jeszcze krajobrazu. Roślina dorasta do ok. 1,5 metra wysokości. Doskonale nadaje się do małych ogrodów i pojemników. Ze względu na wyjątkowe walory dekoracyjne bywa wykorzystywana przez florystów do bukietów.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.