NA CZASIE! TRAWY OZDOBNE

NA CZASIE! TRAWY OZDOBNE

TRAWY OZDOBNE

Trawy są niezwykle cenione za małe wymagania, szybki wzrost i lekki, ciekawy pokrój. W naszych sklepach dostępne są sprawdzone gatunki traw – takie jak m.in.:

ROZPLENICA JAPOŃSKA ‘BLACK BEAUTY’

Pennisetum alopecuroides ‘Black Beauty’ to bardzo efektowna trawa bylinowa charakteryzująca się najciemniejszymi (wśród tego gatunku) kwiatostanami i przepięknym fontannowym pokrojem. Główną ozdobą tej odmiany są ogromne, prawie czarne, kłosowate kwiatostany przypominające wyglądem szczotki do butelek. Wytwarzanie kłosów trwa bez przerwy od sierpnia do października. Liczne “szczotki” zdobią roślinę zarówno w stanie świeżym jak i po zaschnięciu. Łącznie z kwiatostanami trawa osiąga wysokość około 1,4m. Jasnozielone, łukowato wygięte liście (wyrastające ze sztywnych pędów) tworzą bardzo gęste kępy. ‘Black Beauty’ pięknie prezentuje się jako element ogrodów w stylu japońskim, sadzona pojedynczo i w grupach, na obrzeżach zbiorników wodnych, a także skomponowana z nowoczesną architekturą. Oryginalne kwiatostany są idealnym dodatkiem wykorzystywanym we florystyce. Roślina wymaga słonecznego stanowiska, osłoniętego od wiatru. Toleruje każdą żyzną glebę, oprócz podmokłej. Jest odporna na mróz.

TRAWA OZDOBNA Rozplenica japońska 'Black Beauty' (pennisetum alopecuroides)
TRAWA OZDOBNA Rozplenica japońska ‘Black Beauty’ (pennisetum alopecuroides)

PROSO RÓZGOWATE ‘SQUAW’

 Panicum virgatum ‘Squaw’ to wieloletnia trawa ozdobna o sztywnych wyprostowanych pędach. W czasie kwitnienia tworzy zwarte gęste kępy wielkości 1-1,2m. Kwiatostany ukazują się w VII-VIII, wyglądem przypominają różowo-czerwone pióropusze i pozostają dekoracyjne aż do zimy. Liście płaskie, wąskie, sztywne – jesienią przebarwiają się intensywnie na czerwono. Nie rozrasta się szeroko, ponieważ podziemne kłącza są bardzo krótkie. Trawa w pełni mrozoodporna (zaleca się okrycie na zimę tylko świeżo posadzonej rośliny – szczególnie sadzonej jesienią). Jest odporna na choroby i szkodniki. Dobrze rośnie w większości przepuszczalnych podłoży, na stanowisku słonecznym. Roślina łatwa w uprawie, jest odporna na suszę. Dobrze prezentuje się jako soliter, a także w grupach lub w kompozycji z wysokimi bylinami i innymi trawami o odmiennej kolorystyce.

TRAWA OZDOBNA Proso rózgowate 'Squaw' (panicum virgatum)
TRAWA OZDOBNA Proso rózgowate ‘Squaw’ (panicum virgatum)

MISKANT CHIŃSKI ‘GIRAFFE’

Miscanthus sinensis ‘Giraffe’ to okazała odmiana miskanta o charakterystycznych liściach w żółte poprzeczne paski. Cętki nie od razu pojawiają się na źdźbłach lecz w miarę wzrostu rośliny – szerokie i sztywne źdźbła dorastają do 150-200cm długości. Roślina w całości tworzy kępy osiągające 180cm wysokości, a w czasie kwitnienia do 250cm. Jesienią (od września do listopada) pojawiają się czerwono-brązowe kwiatostany. Wystające ponad kępę liści pierzaste “pędzelki” w miarę przekwitania bieleją, przyjmując puszystą formę i stanowią atrakcję nawet w zimowym ogrodzie, gdyż pozostają na roślinie aż do wiosny. Miskanty lubią słońce i wodę – najlepiej rosną przy stale wilgotnym podłożu i w pełnym słońcu. Jest trawą zimującą, jednak młode egzemplarze warto osłaniać zimą. Ze względu na duże walory dekoracyjne można ją wykorzystywać w kompozycjach z wieloma roślinami np. innymi trawami ozdobnymi, bylinami kwitnącymi, roślinami skalnymi, a nawet krzewami i drzewami.

TRAWA OZDOBNA Miskant chiński 'Giraffe' (miscanthus sinensis)
TRAWA OZDOBNA Miskant chiński ‘Giraffe’ (miscanthus sinensis)

MISKANT CHIŃSKI ‘FERNER OSTEN’

Miscanthus sinensis ‘Ferner Osten’ to bylinowa trawa średniej wielkości, tworząca kępy o wysokości 90cm (160cm w czasie kwitnienia). Cechuje ją atrakcyjny kolor liści, które są zielone z kremowym pasem biegnącym wzdłuż blaszki (kremowa barwa zmienia się jesienią w pomarańczową). Pod względem intensywności barwy kwiatostanów to jedna z najładniejszych odmian miskantów. Kwitnienie rozpoczyna się już w sierpniu, wówczas kwiaty są różowo-czerwone. Kiedy przekwitają tracą barwę przybierając postać puszystych, białych miotełek, które kontrastują z intensywną (w okresie jesiennym) barwą liści – od słomianej do pomarańczowo żółtej. Najlepiej rośnie na w miarę wilgotnych i żyznych glebach, na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych. Miskant jest mrozoodporny (kiedy kępa dostatecznie się rozrośnie wytrzymuje zimy bez okrycia, jednak w pierwszych dwóch latach po posadzeniu najlepiej okrywać trawę przed zimą). Choć jest gatunkiem szybko rosnącym to nie należy do traw inwazyjnych – przez długie lata rozrasta się w postaci zwartej kępy. Jest świetną propozycją na rabaty, do sadzenia w okolicach oczka wodnego oraz do tworzenia masowych nasadzeń w dużych ogrodach naturalistycznych.

TRAWA OZDOBNA Miskant chiński 'Ferner Osten' (miscanthus sinensis)
TRAWA OZDOBNA Miskant chiński ‘Ferner Osten’ (miscanthus sinensis)

ROZPLENICA JAPOŃSKA ‘HERBSTZAUBER’

Pennisetum alopecuroides ‘Herbstzauber’ to zwarta i gęsto kwitnąca odmiana o dużych jasnobrązowych kwiatostanach. Miękkie, puszyste kłosy pojawiają się obficie od sierpnia do października. W miarę przekwitania wiechy przybierają czerwonobrunatne zabarwienie oraz długo utrzymują się na roślinie, zachowując walory ozdobne także w okresie zimowym. Liście w kolorze ciemnej  zieleni, jesienią zmieniają barwę na żółtą. ‘Herbstzauber’ tworzy gęste kępy dorastające do 70cm wysokości (w czasie kwitnienia do 120cm). Nie choruje. Będzie pięknie kwitła na przepuszczalnej i średnio żyznej glebie. Wymaga stanowiska osłoniętego, słonecznego lub lekko ocienionego, gleby umiarkowanie wilgotnej lub wilgotnej, ale lekkiej, przepuszczalnej – woda musi być sprawnie odprowadzana.  Mimo, że nie jest w pełni mrozoodporna to łatwo ją zabezpieczyć przed zimą – wystarczy zostawić zaschnięte źdźbła i związać je sznurkiem. Ze względu na duże walory dekoracyjne będzie stanowiła cenne urozmaicenie każdej rabaty i piękną ozdobę w każdym ogrodzie.

TRAWA OZDOBNA Rozplenica japońska 'Herbstzauber' (pennisetum alopecuroides)
TRAWA OZDOBNA Rozplenica japońska ‘Herbstzauber’ (pennisetum alopecuroides)

IMPERATA CYLINDRYCZNA ‘RED BARON’

Imperata cylindrica ‘Red Baron’ to trawa rozłogowa średniej wielkości. Osiąga około 40-60cm wysokości. Jej głównym atutem są czerwono zabarwione liście. Na początku wegetacji wzrok przykuwają ich czerwone wierzchołki (reszta blaszki pozostaje zielona). Przebarwienie rozszerza się ku dołowi w miarę rozwoju trawy. Wymaga dużej ilości światła, dzięki któremu przebarwienie liści staje się bardziej intensywne. Dobrze rośnie na stale wilgotnej, żyznej, ale przepuszczalnej (o dobrym drenażu) glebie. Jest wrażliwa na zimną temperaturę, dlatego zaleca się jej zabezpieczanie przed mrozem. Idealna do uprawy w pojemnikach oraz do nasadzeń w kontrastowych kompozycjach.

TRAWA OZDOBNA Imperata cylindryczna 'Red Baron' (imperata cylindrica)
TRAWA OZDOBNA Imperata cylindryczna ‘Red Baron’ (imperata cylindrica)

Zapraszamy do naszych sklepów*:
Sosnowiec 35 (koło Strykowa)
Łódź, ul. Retkińska 39
Łódź, ul. Piłsudskiego 94 (teren parkingu CH Tulipan)

* asortyment w sklepach może się różnić

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.