RÓŻE – KRÓLOWE LATA

RÓŻE – KRÓLOWE LATA

RÓŻE
KRÓLOWE LATA

 

Czerwiec to czas, w którym już możemy cieszyć się urodą i zapachem róż. Są wyjątkową ozdobą ogrodu przez całe lato, gdyż kochają słońce, dzięki któremu zjawiskowo kwitną.

Krzewy różane powinno się sadzić na stanowiskach słonecznych (ale przewiewnych), jednak należy pamiętać o właściwym nawadnianiu. Róże posiadają głęboki i rozbudowany system korzeniowy, więc potrzebują dogłębnego nawodnienia – lepiej podlewać je rzadziej a obficie, niż często a skąpo. Aby podlewanie było możliwie najskuteczniejsze, zaleca się wykonywanie tej czynności w chłodniejszych porach dania – rano lub wieczorem. Ważne jest, by kierować strumień wody pod krzew, a nie od góry na liście i kwiaty. Zraszanie zdecydowanie nie służy różom, może doprowadzić do chorób grzybowych lub poparzenia w słoneczny dzień.

Chcąc dodatkowo pobudzić roślinę do wytwarzania nowych pędów kwiatowych i tym samym przedłużyć okres kwitnienia, należy systematycznie usuwać przekwitłe kwiatostany. Kwiaty po przekwitnięciu zostawiamy jedynie wtedy, gdy zależy nam na zawiązaniu owoców, które są bardzo dekoracyjne nawet długo po zakończeniu lata. Ponadto, np. owoce dzikiej róży są cennym źródłem witamin, które możemy wykorzystać w kuchni oraz stanowią pożywienie dla ptaków jesienią i zimą.

Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym róż jest ich cięcie. Jest ono niezbędne, aby zachować odpowiedni kształt krzewów, pozbyć się suchych i martwych pędów oraz stymulować wzrost i obfite kwitnienie. Zabieg należy przeprowadzać wiosną po ustąpieniu mrozów. Cięcia nie wykonujemy jesienią, ponieważ  ma to negatywny wpływ na przezimowanie rośliny. Co więcej, róże należy zabezpieczać na zimę. Przed przemarzaniem chronimy zwłaszcza podstawę, usypując w jej rejonie kopczyk. Większe krzewy lub formy szczepione na pniu możemy zabezpieczyć tworząc chochoły z agrowłókniny i słomy.

Jeśli chcemy by róże w naszym ogrodzie były wyjątkowo okazałe, musimy zadbać o ich nawożenie. Najlepiej robić to dwa razy w roku – wiosną i gdy przekwitną. Nawozy z przeznaczeniem specjalnie dla róż, wpływają nie tylko na obfite kwitnienie, ale także na zdrowy wzrost, mocne zielone zabarwienie liści i zmniejszenie podatności na choroby.

Piękna roślina to zdrowa roślina. Właściwa pielęgnacja róż przekłada się na wspaniałe efekty – sprawia że krzew różany staje się zachwycającą dekoracją ogrodu. Tym prostym sposobem, każdy może cieszyć się niebywałością „królowej lata” we własnym przydomowym otoczeniu. Idealny krzew można wybrać z bogatej oferty odmian dostępnych w naszych sklepach:

– w Sosnowcu  35 (koło Strykowa),
– w Łodzi przy ul. Retkińskiej 39,
– w Łodzi przy ul. Piłsudskiego 94  (teren parkingu CH Tulipan).

Oferujemy również szeroki wybór nawozów do róż oraz podłoża, a także środki ochrony dedykowane krzewom różanym.

Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.