Ciepła zima w ogrodzie
Po bardzo łagodnym grudniu, styczeń i luty mogą przynieść różne niespodzianki w pogodzie.Pamiętajmy, że zmieniający się klimat nie jest sprzyjający dla świata przyrody. Rośliny są zdezorientowane przez występujące w ostatnim czasie anomalie klimatyczne. Aby prawidłowo zaopiekować się ogrodem, powinniśmy dostosować sposób jego pielęgnacji do zmian klimatu i zaskakująco ciepłych zim. Na co w szczególności należy zwrócić uwagę? Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych kwestii.
Okrywanie roślin zimą
Zazwyczaj okrywanie roślin na zimę jest zalecane, gdy rośliny poczują już pierwszy przymrozek. Bezwzględnie należy zrobić to przed dużymi mrozami. Jednak wraz z późniejszym nadejściem mrozów warto opóźnić również termin okrywania roślin. Jest to bardzo ważne. Zbyt wcześnie okryte rośliny nie wchodzą w stan zimowego spoczynku. Dodatkowo zbyt wcześnie zastosowane okrycie może doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Dlatego, aby nie zaszkodzić roślinom, założone przedwcześnie okrycia warto zdjąć lub przynajmniej je rozluźnić, gdy dodatnia temperatura długo się utrzymuje.
Podlewanie roślin zimą
Gdy zima jest ciepła, część roślin nie wchodzi w stan zimowego spoczynku. Oznacza to, że rośliny kontynuują wegetację, dlatego ciągle potrzebują wody. Dotyczy to szczególnie roślin zimozielonych, które cały czas tracą wodę przez swoje liście i igły. Z tego powodu w okresach, kiedy nie pada i nie ma mrozów rośliny ogrodowe warto podlewać. Również w styczniu lub lutym rośliny mogą cierpieć, gdy nie mogą uzupełnić wody z powodu zbyt suchej ziemi.
Pielenie pni drzew owocowych
W styczniu i lutym często zdarza się, że noce są mroźne, a podczas dnia słońce mocno grzeje. Ciemna kora drzew owocowych przyciąga promienie słoneczne i mocno się nagrzewa. Następnie w wyniku dużych zmian temperatury między dniem a nocą, kora drzew nie wytrzymuje i pęka. Malowanie pni drzew na biało ma zapobiec ich nagrzewaniu się w ciągu dnia. Kora pomalowana na biało mniej się nagrzewa, dzięki czemu nawet podczas ciepłej zimy bielenie pni zapobiegnie rozhartowaniu i przedwczesnemu rozpoczęciu wegetacji roślin.
Dokarmianie ptaków
Dokarmianie ptaków zimą jest konieczne wówczas, gdy jest bardzo mroźno i utrzymuje się pokrywa śnieżna. Ptaki nie mają wtedy dostępu do pokarmu ukrytego pod śniegiem, a podczas mrozu potrzebują go dużo (i to wysoce kalorycznego).
Wydaje się, że podczas ciepłej zimy nie trzeba dokarmiać ptaków, bo pokarmu w naturze nie brakuje. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ ze względu na ocieplenie klimatu ptaki, które dawniej odlatywały do cieplejszych krajów na zimę, pozostają w Polsce. Dla tych gatunków choć jedna mroźna noc bez pokarmu może okazać się zagrożeniem życia. Dlatego, pomimo bezśnieżnej zimy, warto mieć przygotowany pokarm dla ptaków. Gdy w prognozie pogody zapowiadają nadejście mrozu, warto wysypać trochę ziarna dla ptaków.
Dowiedz się więcej o dokarmianiu ptaków na:
https://tracz.pl/dokarmianie-ptakow/
Zimą nasze ogrody potrzebują opieki również wtedy, gdy utrzymuje się ciepła temperatura. Pamiętajmy by odpowiednio dbać o otaczającą nas naturę!