Jeśli nie znalazłeś interesującej Cię informacji - wyślij zapytanie o poradę

ROŚLINY LIŚCIASTE

PYTANIE NR 8
Dzień dobry, prosze powiedziec jak moge pozbyc sie z ogrodu barwinka pospolitego. Zasiał sie na duzej części działki. Pozdrawiam,  Łucja

ODPOWIEDŹ:

pisze Pani, że barwinek "zasiał się" na dużej części działki - czyli rozumiem, że kiedyś został posadzony i rozrósł się tak bardzo, że zagłusza część ogrodu, tak? Usuwanie ręczne niestety może nie dawać zbyt dużych efektów, ponieważ pędy barwinka się ukorzeniają i jeśli zostanie chociaż kawałek, to znowu będzie się rozrastał z powodzeniem. W tym wypadku proponuję zastosowanie Roundupu - można go kupić w postaci stężonej do rozrabiania lub preparat już gotowy do użycia.
Te miejsca, w których barwinek jest sam można opryskać, a w miejscach gdzie porasta inne rośliny (albo jest z nimi przemieszany) proszę nanosić preparat bezpośrednio na barwinek. Zazwyczaj do tego celu używa się mazacza - pod tym linkiem informacje na temat tego narzędzia: http://www.mazacze.com.pl/dlaczego.html Domowy sposób - nanosić Roundup gąbką przymocowaną do kijka lub pędzlem. Proszę poczekać do momentu aż ruszą soki (gdy zaczną się pojawiać młode przyrosty) - preparat przemieszcza się w roślinie, trafia do korzeni i dzięki temu zamiera cała roślina. Do roztworu warto dodać kilka ml płynu do naczyń - zwiększa się przyczepność środka.

14.03.2014r.

PYTANIE NR 7
Dobór roślin na obsadzenie ogrodzenia


Bardzo proszę o poradę w sprawie doboru roślin na obsadzenie ogrodzenia ( odizolowanie się od wzroku sąsiadów) Marzy mi się coś w rodzaju kombinacji żywopłotu pachnącego z owocującym. Stanowisko sloneczne długość około 25 m. Dziekuję

ODPOWIEDŹ:
Żywopłot pachnący można uzyskać sadząc silnie rosnące pnącze - Winorośl pachnącą (Vitis riparia) - można posadzić ją razem z winoroślą jadalną, wówczas uzyskamy pożądaną kombinację żywopłotu. Jeśli miałby to być żywopłot z krzewów- polecam Jaśminowce wonne - bardzo dekoracyjne i niekłopotliwe rośliny.
Z roślin na żywopłoty owocujące (należałoby tu rozgraniczyć czy owoce mają być jadalne, czy pełnić funkcję jedynie dekoracyjną):
- Z krzewów, których owoce są przydatne do spożycia mogę zaproponować np. Dereń jadalny, Morwę białą, Berberys zwyczajny w odmianach, Leszczynę pospolitą (np: odmiany o czerwony owocach co zwiększa ich funkcję dekoracyjną), Pigwowiec okazały, Rokitnik pospolity (roślina dwupienna, trzeba posadzić egzemplarze męskie i żeńskie), Głóg pospolity, Róża pomarszczona (łączy jadalne owoce z przepięknym zapachem kwiatów)
- Z krzewów o owocach jedynie dekoracyjnych polecam: Ognika szkarłatnego, Ligustr pospolity, Irgi (zwłaszcza irga błyszcząca - jedna z wyższych gatunków irg) czy Porzeczkę złotą
Wszystkie z wyżej wymienionych roślin nadają się na stanowisko słoneczne.
Ilość roślin na długości 25m zależy od tego, czy żywopłot będzie formowany czy też nie oraz jakiej wielkości sadzonki uda nam się zakupić.

25.04.2012r.
PYTANIE NR 6
Cięcie hortensji bukietowej


Mam pytanie dotyczące cięcia hortensji bukietowych: tniemy nad 4-5 pąkiem nad starym "rozgałęzieniem" czy zawsze, co roku w tym samym miejscu nad 4-5 pąkiem?

ODPOWIEDŹ:
W przypadku hortensji bukietowych wysokość cięcia zależy od tego, jaką formę chcemy uzyskać. Jeśli chcemy prowadzić roślinę w formie niezbyt wysokiego gęstego krzewu, można przeprowadzać cięcie corocznie na wysokości 4-5 pąka nad ziemią. Jeżeli zależy nam natomiast na uzyskaniu formy małego drzewka, można przycinać corocznie nieco wyżej niż w roku poprzednim.
PYTANIE NR 5
Jakie krzewy sadzić na stanowiskach zacienionych?


Proszę o poradę - od strony północnej przy ścianie rośnie irga. Niestety jest w złej kondycji. Chciałabym kupić coś nowego na to jej miejsce. Proszę mi doradzić, jakie krzewy możecie Państwo mi zaproponować. Dziękuję z góry za pomoc.

ODPOWIEDŹ:

Od strony północnej z krzewów liściastych dobrze będzie rósł: jaśminowiec, żylistek. Z bardziej efektownych krzewów może być hortensja - polecam zwłaszcza hortensję bukietową lub krzaczastą (są mniej wymagające od h. ogrodowej).
Mogą być również krzewy zimozielone: bukszpan (bardzo wolno rośnie), kalina sztywnolistna, a także rododendrony (wymagają kwaśnej ziemi i zacisznego stanowiska).
Można też posadzić zadarniającą, zimozieloną krzewinkę - runiankę, albo barwinek - płoży się, również bardzo dobrze zadarnia. Można nimi podsadzić wyższe krzewy.
Z roślin iglastych może tam rosnąć cis lub choina kanadyjska.
Zdjęcia i opisy wymienionych roślin znajdzie Pani na naszej stronie w KATALOGU ROŚLIN.

5.10.2011r.
PYTANIE NR 4
Jak podzielić stary krzew hortensji?

Mam stare b.duże hortensje. Nie chcę rozmnażać za pomocą młodych zielonych pędów. Chcę rozdzielić je przez podział korzeni. Czy mogę to zrobić teraz czy muszę czekać do wiosny?
Dziękuję za poradę i pozdrawiam.

ODPOWIEDŹ:
Rozumiem, że mówimy o hortensjach ogrodowych? Jeśli o nie chodzi, to rozdzielenie ich jesienią jest nieco ryzykowne, ponieważ nie są one w pełni odporne na mróz, a każde naruszenie bryły korzeniowej zwiększa ryzyko ich przemarznięcia. Należałoby je wówczas dobrze okopać na zimę. Bezpieczniej poczekać do wiosny. Poza tym jeśli
są to juz bardzo stare krzewy, to są również mocno zdrewniałe, co również może utrudniać przyjęcie się roślin po takim podziale. Dlatego też proponowałabym metodę bezpieczniejszą, którą są odkłady poziome - należy przygiąć do ziemi pęd (można kilka), przymocować go szpilką z drutu i przysypać w środkowej części ziemią, aby roślina się ukorzeniła.
Wiosną, kontrolujemy sytuację i odcinamy ukorzeniony już pęd. Ten sposób rozmnażania jest dość prosty a przede wszystkim bezpieczny.
Więcej informacji o wymaganiach i pielęgnacji hortensji jest zawartych w naszym filmiku na You Tube i w artykule.
Pozdrawiam.

26.09.2011r.
PYTANIE NR 3
Chemiczne usuwanie niepożądanych krzewów.

Poszukuje jakiegoś preparatu do wytępienia chorych krzewów wraz z korzeniami. Bardzo bym prosił na odpowiedz na to pytanie czy mogę gdzieś uzyskać tego typu środek i jak jest nazwa tego środka.

ODPOWIEDŹ:

Krzewy można zniszczyć przy pomocy środka Roundup. Jest to herbicyd zwalczający wszelkiego rodzaju chwasty. Przemieszcza się z zielonych części do korzeni i roślina ginie. W przypadku krzewów stosuje się go w stężeniu 1:1 czyli 50% wody i 50% środka. Można go zastosować na dwa sposoby:
1. przyciąć niechciane krzewy i polać lub spryskać świeże, niezaschnięte rany po cięciu (żeby preparat mógł przemieścić się z sokiem) oraz pozostałą, zieloną część rośliny.
2. Obficie opryskać ULISTNIONE krzewy.
Dla polepszenia efektu można dodać garść siarczanu amonu (nie jest to bezwzględnie koniecznie przy zastosowaniu tak silnego stężenia Roundupu).
Trzeba uważać, żeby nie opryskać innych roślin (a nawet trawy), bo oczywiście można je niechcący zniszczyć.

W przypadku chwastów pierwsze efekty działania są widoczne po 7-10 dniach, a zamierają po około miesiącu. U krzewów może to być znacznie opóźnione (czasami widać to dopiero wiosnę-roślina nie "rusza" po zimie). Dla
lepszego efektu zabieg można powtórzyć po 2 tyg. Skuteczności tego rodzaju zabiegów sprzyja upalna, bezdeszczowa pogoda.

Roundup jest dostępny w naszym centrum (czy aktualnie jest w sprzedaży można dowiedzieć się telefonicznie)

PYTANIE NR 2
Jak rozsadzić krzew hortensji?


Mam dość duży krzak hortensji ogrodowej która rośnie (i kwitnie). Chciałbym rozsadzić tzn. część pozostawić, a część przesadzić w inne miejszce. Bardzo proszę o poradę jak i kiedy najlepiej przesadzać.
ODPOWIEDŹ:
Rozsadzenie dużego krzewu hortensji może być ryzykowne, ponieważ może być on już mocno zdrewniały - dotyczy to również korzeni. Jeśli jednak ten zabieg jest konieczny, a mógłby Pan odłożyć to nieco w czasie to polecałabym "odcięcie" wiosną tej części, którą chce Pan przesadzić. Wbija się szpadel tak jakby chciał Pan wykopać roślinę, ale się nie podważa. Ze zdrewniałych korzeni powinny wyrosnąć wówczas młode korzenie, dzięki którym krzew łatwiej się przyjmie. Następnej wiosny można już dużo z mniejszym ryzykiem rozsadzić roślinę.
Jeśli nie może Pan czekać to można próbować, ale nie jest to łatwe. Co do terminu to radziłabym poczekać do wiosny, ze wzgledu na wrażliwość hortensji na mróz. Należy to zrobić zanim pojawią się liście. Po przesadzeniu trzeba krzew przyciąć pozostawiając 1/3 długości pędów - jedyny przypadek (poza przemarznięciem) kiedy przycinamy hortensję ogrodową. Trzeba zrównoważyć objętość korzeni do objętości pędów. Po przesadzeniu trzeba chronić krzew przed wiosennymi przymrozkami, bo taki pokiereszowany będzie dużo bardziej wrażliwy oraz regularnie podlewać.
Z nawożeniem można się wtedy wstrzymać do następnej wiosny. Podłoże powinno być żyzne, lekko kwaśne - możne być mieszanina kompostu z kwaśnym torfem, albo gotowe podłoże dla kwaśnolubnych.
Więcej informacji na temat uprawy w ARTYKULE i FILMIKU.
PYTANIE NR 1
Żywopłot z berberysa 'Red Rocket'


Bardzo proszę o poradę czy Berberys thunbergii 'Red Rocket' jest odpowiedni na żywopłot od strony południowej,  nieosłoniętej, jak wysoki urośnie, i ewentualnie jak gęsto sadzić żywopłot. Z góry dziękuję za odpowiedź

ODPOWIEDŹ:

Odmiana berberysa 'Red Rocket' z powodzeniem może być sadzona na wystawie południowej - wpłynie to korzystnie na wybarwienie, nie powinna być "przypalana" przez słońce. Jest odporna na mróz i ma małe wymagania
glebowe.
Jest to odmiana kolumnowa, dorasta do około 2 m wysokości - można ją oczywiście przycinać na dowolnej wysokości.
Zakładając żywopłot może go Pani sadzić w jednym rzędzie lub w dwóch. W tym drugim przypadku krzewy sadzi się na przemian - dzięki temu powstaje zwarty, szeroki pas żywopłotu.
Gęstość sadzenia - zazwyczaj sadzi się 3-4 sztuki na 1 metr bieżący (odm. o rozłożystym pokroju można sadzić nieco rzadziej).
Jeśli sadziłaby Pani tzw. sadzonki z gołym korzeniem (czyli kopane, nieukorzenione w pojemniku) to wiosną (teraz nie) proszę je nisko przyciąć - na wysokości 20 cm. Dzięki temu sadzonki lepiej się przyjmują i rozkrzewiają.
Sadzonki ukorzenione przycina się nieco wyżej, w zależności od ich rozkrzewienia.

26.10.2010r.

© 2007 Tracz - wszelkie prawa zastrzeżone
Tel.: 0801-000-714 | tracz@tracz.pl