Jeśli nie znalazłeś interesującej Cię informacji - wyślij zapytanie o poradę

ROŚLINY IGLASTE

PYTANIE NR 6
Jakim środkiem opryskać chwasty w sadzonkach sosny
?

Jakim środkiem opryskać chwasty rosnące na polu z posadzoną sosną aby nie zniszczyć 10 centymetrowych sadzonek

ODPOWIEDŹ:

Dzień dobry Do usunięcia chwastów z uprawy sosny można zastosować preparat Roundup 170 SL lub Avans 360 SL. Warunkiem wykonania takiego zabiegu jest użycie osłony herbicydowej do opryskiwacza by preparat nie dostał się na rośliny.
W przypadku braku odpowiedniego sprzętu pozostaje mechaniczne usuwanie chwastów, a następnie można by było pomyśleć o wyściółkowaniu międzyrzędzi np: trocinami czy wyłożeniu czarną tkaniną rolniczą (dostępna na metry w różnych szerokościach). Zapobiegnie to zarówno pojawieniem się chwastów jak i nadmiernemu parowaniu.

15.05.2012r.
PYTANIE NR 5
Kiedy należy przyciąć żywopłot z tui?


Mam żywopłot z tui. Kiedy go należy przyciąć. Jest już uformowany tylko kiedy przyciąć odrosty. Dziękuję i pozdrawiam.

ODPOWIEDŹ:

W przypadku żywopłotu z roślin iglastych cięcie możemy wykonać wiosną lecz przed rozpoczęciem wegetacji roślin (obecnie jak najszybciej) lub latem, lecz nie później niż do połowy sierpnia. Cięcie po tym terminie może spowodować niedostateczne zdrewnienie pędów przed zimą co zwiększy prawdopodobieństwo przemarznięcia roślin. Jeżeli wykona Pan cięcie wiosenne, najprawdopodobniej niezbędne będzie wykonanie powtórnego cięcia latem, by wyrównać bujny odrost. Proszę pamiętać, że tniemy tylko odrost, nie część zdrewniałą.
Warto również pomyśleć o wiosennym nawożeniu.

12.03.2012r.
PYTANIE NR 4
Jodła - żółknięcie igieł.


Mam pytanie o jodłę 'Oberon'. Dolne igły robią się żółte, czy można coś zrobić? Moja jodła została posadzona na początku lipca, ma około 60 cm. Jest na stanowisku dosyć słonecznym i pochyłym. Zółte igły zaczeły
się pojawiać we wrześniu i na razie są tylko w dolnej części, po dotknięciu obsypują się. Dawałam jej nawóz jesienny do iglaków - może niepotrzebnie?
pozdrawiam, Małgorzata

ODPOWIEDŹ:
Nawóz jesienny (zastosowany w odpowiedniej dawce) nie zaszkodzi Pani jodle - wręcz przeciwnie, pozytywnie wpłynie na jej zdrowotność.
Przyczyna żółknięcia igieł może być fizjologiczna np.: na skutek przesuszenia, albo zbyt wilgotnego podłoża. Może to być również choroba grzybowa - trudno mi to precyzyjnie określić nie widząc rośliny.
Kilkuletnie jodły mogą pyć porażane przez patogena osutki. Igły w dolnej części rośliny wówczas żółkną, pojawia się na nich charakterystyczny, poprzeczny pasek oddzielający zdrową tkankę od chorej. Chore igły opadają.
Październik to jeszcze dobry termin na wykonanie oprysku. Można zastosować preparat Polyram 70 WG, Topsin M 500 S.C., lub Dithane NeoTec 75 WG.
Na wiosnę proszę obserwować roślinę - czy wypuszcza nowe przyrosty, czy choroba nie zwiększa swojego zasięgu.

13.10.2011r.
PYTANIE NR 3
Opadanie igieł sosny.


Witam,
kupiłam u Państwa w maju krzewy sosny górskiej. Wsadziłam je od strony poł-zach wziemię do iglaków. Zauważyłam, że od środka sosna zaczyna żółknąć. Nie widać na niej żadnych robaków. Co powinnam zrobić, aby krzewy się nie zmarnowały?
dziękuję, pozdrawiam,
AD.

ODPOWIEDŹ:

Żółknięcie igieł u sosen we wnętrzu korony jest zjawiskiem naturalnym - igły mają określoną długość życia. W przypadku kosodrzewiny okres ten wynosi około 5-7 lat. Po osiągnięciu tego wieku igły żółkną i opadają. Jeśli przyrosty z ostatnich trzech - czterech lat (liczymy je od wierzchołka pędu) są zdrowe nie ma powodu do zmartwień. Poza tym konary we wnętrzu drzewa stają się coraz grubsze i bardziej zdrewniałe, dociera do nich coraz mniej światła, jest mniejszy ruch powietrza, co również sprzyja opadaniu igieł. Sosny należy oczyścić z żółnących igieł.
Aby zasłonić "łysiejące" wnętrze warto regularnie przycinać krzewy, aby się zagęszczały. Wystarczy w tym celu uszczykiwać młode, jeszcze nierozwinięte przyrosty - skracamy je o 1/3 długości.
Dla pewności proszę jeszcze raz obejrzeć dokładnie rośliny i zwrócić uwagę, czy nie mają zbyt mokrego, zlewnego podłoża (sosny źle to znoszą). Proszę dokładnie obejrzeć igły - czy nie ma na nich przebarwień, charakterystycznego, żółtego poprzecznego paska, który jest objawem choroby grzybowej - osutki sosen. Ponieważ tegoroczne lato jest deszczowe można wykonać profilaktyczne opryski przeciwo osutce stosując preparaty: Dithane NeoTec 75 WG, Topsin M 500 S.C., Polyram 70 WG.

5.08.2011r.
PYTANIE NR 2
Szpalery z jałowców.


Czy jałowce 'Meyeri' i 'Suecica Aurea' nadają sie do utworzenia szpaleru - jeśli tak to w jakich odstępach należy je sadzić?

ODPOWIEDŹ:


Wspomiane jałowce różnią się pod względem pokroju - jałowiec 'Suecica Aurea' jest kolumnowy, bardzo ładnie wybarwiony na żółto, ale rośnie wolno - 1 m wysokości osiąga po około 8 latach. Nadaje się do tworzenia szpalerów - oczywiście jeżeli nie zależy Panu na utworzeniu wysokiego żywopłotu w krótkim czasie. Można go sadzić co około 50 cm. Zdjęcie tej odmiany jest w naszym katalogu.

Jeśli chodzi o jałowiec łuskowy 'Meyeri' - ma bardzo rozłożysty i nieregularny pokrój, z pewnością nie utworzy jednolitego szpaleru.Najczęściej stosuje się go do nasadzeń w grupach lub pojedyńczo. Sadząc go w rzędzie trzeba mu zarezerwować dużo miejsca - szerokość takiego szpalerumoże osiągnąć nawet do 2 m. Można go oczywiście przycinać. Rozstawa sadzenia - co 80 cm - 1 m lub rzadziej.

26.08.2009r.
PYTANIE NR 1
Jak pielęgnować w zimie iglaki w pojemnikach na balkonie?


Jak pielęgnować w zimie iglaki w pojemnikach na balkonie, interesuje mnie optymalna metoda chroniąca przed mrozem? Proszę o radę, pozdrawiam :)

ODPOWIEDŹ:
Jest kilka sposobów zabezpieczenia iglaków na balkonie. W zasadzie wszystkie są skuteczne a wybór metody często zależy od naszych możliwości.
Najbardziej istotne jest zabezpieczenie donicy (chronimy korzenie przed przemarznięciem). W tym celu donicę z rośliną ustawiamy w najbardziejzacisznym kącie balkonu i wstawiamy ją do kartonowego pudła, które wypełniamy np: pokruszonym styropianem, liśćmi lub korą. Można zamiast pudła użyć większej donicy. Wygląda to bardziej estetycznie.
Do owinięcia donic można użyć również kilku warstw grubej, białej!!!  AGROWŁÓKNINY (nie pochłania tak mocno promieni słonecznych jak czarna, dzięki czemu donice nie nagrzewają się i roślina nie rozpoczyna zbyt wcześnie wegetacji) lub FOLII PĘCHERZYKOWEJ. Folii NIGDY nie używamy do bezpośredniego okrywania roślin - mogą się zaparzyć.
Ważne jest odizolowanie rośliny od podłogi (zwłaszcza jeśli jest to beton, kafelki itp.)- możemy ją postawić na desce lub na grubym styropianie. Jeśli mamy kilka roślin w oddzielnych donicach można je zestawić ściśle razem i wspólnie zabezpieczyć donice (owinąć lub obsypać).

Zabezpieczenie "zielonej" części iglaków.
Iglaki o pokroju stożkowym lub kolumnowym można związać dookoła sznurkiem - żeby nie rozłamywał ich zalegający śnieg. Jeśli rośliny stoją w osłoniętym miejscu i nie będą zasypywane śniegiem, nie ma takiej potrzeby.
Zimą warto strząsać śnieg z roślin - gdy lodowacieje staje się ciężki i powoduje zniekształcenia, wyłamywanie itp. (u form kulistych i innych).

Rośliny wrażliwe na mróz (m.in. cyprysiki, żywotniki wschodnie) należy okryć białą agrowłókniną. Pierwszą, cienką warstwą owijamy roślinę po pierwszych, silniejszych przymrozkach, obwiązujemy sznurkiem. Okrycie pogrubiamy przed nadejściem silniejszych mrozów.
Tuje, świerki i jałowce zazwyczaj nie wymagają takiego okrycia - chyba, że balkon jest narażony na silne wiatry.
Nie zabieramy iglaków na zimę do ogrzewanych pomieszczeń, możemy przenieść do nieogrzewanych z dostępem światła dziennego (nie będą narażone na wiatr i nagłe skoki temperatur).

Ważne jest PODLEWANIE. Najczęsciej o tym zapominamy, a ostatnio zimy bywają często bezmroźne. Iglaki nie wymagają oczywiście w tym okresie codziennego podlewania, ale warto co jakiś czas sprawdzić, czy podłoże nie
jest zbyt suche. Często rośliny zasychają, a my myślimy, że zmarzły.

Nie śpieszmy się zbytnio ze zdejmowaniem okrycia. Najbardziej zdradliwe są pierwsze, ciepłe wiosenne dni zaczynają krążyć soki, a potem pojawia się przymrozek i roślina ginie. Zdejmujemy na początek grubszą warstwę, a
cienką zdejmujemy gdy temperatura jest w miarę stabilna. Należy kontrolować, czy roślina nie zagrzewa się pod okryciem.

08.09.2009r.


 

© 2007 Tracz - wszelkie prawa zastrzeżone
Tel.: 0801-000-714 | tracz@tracz.pl